USRC Merit Award Program


Gold Merit Award Recipients

Anja vom Waldbach V, SchH3, AD, BH, IPO1, BST Chuck Wilson
Czirga vom Gampp V, SchH2, AD, BH, BST Karla Haydon
Dingo Vom Herrenboden V, SchH3, AD, BH, IPO1, ABST Frank & Laura Alfano
Doktor Vom Jagersburger Forst V, SchH3, AD, BH, CGC, BST Laura & Frank Alfano
Egor Von Maerz V, SchH3, AD, BH, ABST Frank Remezas
Esmonds Iza One And Only V, Am/Can Ch, CDX, TDX, SchH3, FH2, IPO3, AD, BH, BST Ann Felske-Jackman
Esmonds Kaleidoscope of Quarks V, UD, RE, TD, NA, OAJ, VPG3, BH, BST Lynette & Warren Nehmer
Gideon vom Steinbeckland V, SchH3, BH, BST Sam & Carol McKenzie
Gina v.d Teufelsbrucke V, SchH3, AD, FH2, CGC, LBST Mike & Mimi Prisco
Immer Casey von Kaden V, SchH1, AD, BH, CDX, CGC, BST Beverly LeBeau
Imo vom Riegelhaus UvS'11, SY'07, V, SchH/IPO3, FH1, AWD1, Stp1, RA, BH, AD, BST, CGC Marlene Ferguson
Maplemor's Artemis V Evrmor V, SchH1, BH, BST, Am/Can CH, Am/Can CDX, TR1, HIC, SA Angela Stevenson-Craddock
Maplemor ARU The One v Evrmor V, Am/Can CH, TDX, CD, RN, CS, HIC, CGC, SCH3, BH, BST Gwen Haynes
Nighthawks Just in Time V, Am/CanCh, Sch 3, BH, CD, BST Daviann Mitchell
Nighthawks Obsession V, NWRS'01, SchH3, BH, BST Gerry Gileary & Daviann Mitchell
Rott Irons Nailbiting Finish V, NERYS'05, AKC CH, SchH1, BH, AD, TR1, CD, CGC Karen Hayes
Schosshund's Boom Bustin' Echo V, SchH2, Can Ch, Can Cd, BH, AD, ABST Jane Mitchelmore
Van Ryne's Herr Elvis von Pretzel V, SchH3, BH, BST Roland & Kathy Chambers
Von Boylan Antonio Banderas V, SchH3, AD, BH, BST Daviann Mitchell

Silver Merit Award Recipients

A'Damien vom Drakkenfels V, SchH1, BH, BST Quinn Webb
Agar Roskl V, SchH3, BH, IPO3, DPO2 William McGlynn
Artesian's Ma Ci Tra V, SchH3, BH, BST Jackie Pamplona
Bacchus vom Grimm V, SchH2, BH, BST Margaret Joppa & Darin Grenz
Barry Vom Kreuzacker V, SchH1, AD, BH, CGC, BST Claude & Barbara Smith
Basia vom Stermon V, SchH1, BH, CGC, BST Kathi Untch
Boris von Grutenwald V, SchH1, AD, BH, BST Terri Vollersten
Braeside's Hanni V, SchH1, AD, BH, BST Jacko Rousseau
Brando von Meisterhund V, SchH2, BH, BST Mike & Mimi Prisco
Brandy Hills Rock Me Amadeus V, SchH2, AD, BH, BST Joseph & Rene Allegrini
Bridgette Von Meisterhund V, SchH1, AD, BH, ABST Carl Erlandson/Mike & Mimi Prisco
Bruno Vom Mortiz-Burgberg V, SchH1, BH, BST Randall & Anna Nichols
Cecil von Ausbreitung V, SchH3, BH, BST Bill Crawley
Coldar Deacon Von Warsan V, SchH2, BH, BST Warren Skura
Constant Rythym v. Alfalar V, SchH1, AD, BH, BST Frank & Laura Alfano
Cora von Heldenhof V, SchH1, BH, BST Joan Foote
Czirga Vom Gampp V, SchH1, AD, BH, BST Karla Haydon
DBL J's Otto Vom Derr Sandra V, SchH2, BH, IPO1, CD, CGC, BST John & Joanne Pickelman
Dingo Vom Herrenboden V, SchH1, BH, BST Frank & Laura Alfano
Doc v.d Reuthwiese V, SchH1, BH, CGC, TT, BST Catherine & Dennis Hughes
Draven vom Igor House V, SchH2, AD, BH, WH, BST Catherine & Dennis Hughes
Esmond's Kaleidoscope of Quarks V, CanCh, CDX, RN, NA, NAP, NJP, NAJ, VPG1, BH, BST Lynette and Warren Nehmer
Falgo von Marco Stablemate V, SchH1, BH, BST Michael Dufrene
Frankie From Luca Land V, SchH1, BH, BST Michael LeCayer
Force vom Waldbach V, SchH2, BH, BST Sharon Wilson
Ira vom Weissen Graben V, SchH1, AD, BH, BST Charles Wilson
Jeneck's Bella II V, SchH1, AD, BH, BST Teresa Cowart
Jenna von Aero V, SchH1, AD, BH, BST Gary & Mindy Edwards & Spencer Buzbee
Jobec's Beauregard V, SchH3, BH, BST John & Becky Archer
Kyras vom Steinbeckland V, SchH3, AD, BH, BST Jacko Rousseau
Maplemor's Artemis V Evrmor V, SchH1, BH, BST Angela Stevenson
Nightshadow Geronimo v Mize V, SchH1, BH, BST Lucy Ang
Nightshadow Inxs vom Mize V, SchH1, BH, CD, BST Susan Sealing
Nightshadow Logan of Briarpatch V, SchH3, BH, ABST, Can CH, Can CD, TD, AD Jane Mitchelmore
Nightshadow Serenity Now V, SchH3, BH, BST Jane Mitchelmore
Pasco von Weiden V, SchH1, AD, BH, TT, BST Brenda Hoffman
Rabensbach Edda v. Evman V, SchH1, AD, BH, WH, CD, TT, GCG, BST Catherine & Dennis Hughes
Samson V, SchH3, AD, BH, BST Harry Maguire & Andreas Muller
Sorcha Cu Eisenberg V, SchH1, BH, BST Robin and Louis Eales
Spirits Aegis von Ikon V, SchH2, BH, BST, SCRSA'08 Donna & Peter Whalen
vom Haus Milan's Kaos V, SchH1, AD, BH, BST Thomas A. Van Hoesen
Windeville Cindy Lou Who V, SchH1, BH, BST Dana Williams
Windevilles Deacon Maxwell V, SchH1, BH, BST Gary & Kristin Sothard
Yngo van het Dornedal V, CanCH, SchH1, BH, BST Mike Jackman

Bronze Merit Award Recipients

A'Damien vom Drakkenfels V, BH, BST Quinn Webb
Aja von Heidkenz V, SchH1, BH, BST Pamela and John Baldridge
Braesides Europa V, BH, CGC, BST Leslie Fried & Deborah Banko
Buzz von der Kleinbrucke V, BH, BST Warren Skura
Caius von der Frolikind V, BH, BST, CGC Lynne Panno & Willie Bolduc
Cecil von Ausbreitung V, BH, BST Bill Crawley
Doc v.d Reuthwiese V, BH, BST, CGC, TT Catherine & Dennis Hughes
Force vom Waldbach V, BST Sharon Wilson
Jetta vd Polizei V, CanCh, BST, CD Leslie A. Fried
Lina vom Schwaiger Wappen V, SchH1, BH, BST Denise Pluta
Konnenstoltz Magnus V, BH, AD, BST Dan & Michelle Cullinan
Konnenstoltz Sandor V, BH, BST, TT, CGC Dan & Michelle Cullinan
Mandy von Hohegeiss V, AD, BH, BST Carl & Maria Erlandson
Natsia Z vd Blitzen Kirkus V, BH, BST Michael & Katherine George
Neu-RodesGimme The Prize V, Am/CanCh, BH, BST Chris Peddicord
Nightshadow Feisty Weather V, BH, BST Lucy Ang
Nightshadow Griffen vom Mize V, BH, BST Lucy Ang
Nightshadow Inxs vom Mize V, AmCh, CD, CGC, BST Susan Sealing & Lucy Ang
Nightshadow Jupiter V, BH, CGC, TT, BST Susan Sealing & Lucy Ang
Spirits Aegis von Ikon V, BH, BST, SCRSA'08 Donna & Peter Whalen
St Nick's Ramius V. Heidleberg V, BH, BST Lesli Peavy
Titan vom Luchweg V, BH, BST Natalie Cswertek

USRC Merit Award Requirements

Gold Merit Award

Silver Merit Award

Bronze Merit Award